Vítáme Vás na webových stránkách Graffova kvarteta. Podívejte se na naše nová videa z koncertů na kanálu You Tube. Přejeme příjemné chvíle s komorní hudbou.

    Graffovo kvarteto, které patří mezi přední česká kvarteta mladé generace, vzniklo v roce 1997 na brněnské konzervatoři ve třídě primária Janáčkova kvarteta Miloše Vacka . Soubor již za dob studií na konzervatoři a HF JAMU získal celou řadu laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 – Londýn, Velká Británie; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 –Schwerin, Německo), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés". V roce 2008 získal soubor prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii.

    Na uměleckém růstu Graffova kvarteta se od dob jeho studií na HF JAMU podílí Prof. Adolf Sýkora (člen legendární sestavy Janáčkova kvarteta) a v současné době také Prof. Jerry Horner (člen slavného amerického Fine Arts Quartet). Kvarteto se rovněž opakovaně zúčastnilo řady mezinárodních kurzů komorní hudby, kde mělo možnost studovat pod vedením předních umělců. Byl to například Günter Pichler (Alban Berg Quartett, Vídeň), Norbert Brainin a Siegmund Nissel (Amadeus Quartet, Londýn), László Mezö (Bartók Quartet, Budapešť), Milan Škampa (Smetanovo kvarteto, Praha) a další.

    Graffovo kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů (Evropa, Amerika a také Afrika). Nahrávky souboru pořídily rozhlasové stanice nejen v Evropě, ale i v zámoří (Český, Slovenský, Chorvatský rozhlas, BBC atd.). Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD. Nahrávka kvartetů Haydna, Mendelssohna a Suka byla označena jako "Nahrávka měsíce" na prestižním britském hudebním portálu MusicWeb International. Soubor na svých koncertech vedle klasického kvartetního repertoáru provedl mnoho světových premiér děl soudobých českých, ale i zahraničních autorů (např. M. Štědroň, M. Slimáček, W. Schulze, H. Neumann, Páll P. Pálsson ad.). Významným počinem je uskutečnění světové koncertní premiéry zapomenutého "nultého" klavírního kvintetu Bohuslava Martinů. Toto dílo, rovněž ve světové premiéře natočil soubor na CD pro firmu Radioservis.

Text o souboru ve formátu PDF ke stažení:ZDE
Copyright © 2002-2013 GRAFFE QUARTET BRNO; Aktualizováno dne: 22. 7. 2013

WebZdarma.cz

Aktuality

-Musica CameralisSrdečně zveme na koncerty hudebního cyklu Musica Cameralis v Brně, který je věnován výročí hudebního skladatele Viktora Kalabise.
Těšíme se na Vás!!!
Program:ZDE

-ProArt FestivalSrdečně zveme na kurzy komorní hudby ProArt Festival, kde bude v letošním roce vyučovat také Graffovo kvarteto.
Těšíme se na Vás!!!
Více:ZDE

-GK na ČT 24Sledujte on-line rozhovor se členy GK k patnáctému výročí GK. Sledujte ZDE

-"Nahrávka měsíce"CD "Úsvit české moderny" získalo na prestižním britském portálu MUSICWEB INTERNATIONAL ocenění "nahrávka měsíce". Další informace ZDE

-GK v Opusu MusicumV hudební revue Opus Musicum vyšel článek o GK. Čtěte ZDE

-Rozhovor v HarmoniiPřečtěte si rozhovor s primáriem GK v časopisu Harmonie. Čtěte ZDE

-GK na ČTSledujte on-line rozhovor s primáriem GK na ČT 24. Sledujte ZDE


Archiv aktualit ZDE