Štěpán Graffe-1. housleŠtěpán (1980) pochází z Prostějova, kde se na housle začal učit hrát u svého otce Jaromíra Graffe st. V letech 1994-2000 studoval brněnskou konzervatoř (prof. J. Besperát) a poté HF JAMU u prof. R. Šťastného (absolvoval v roce 2005).
Během studií získal ocenění na několika soutěžích jako sólista a komorní hráč (například Soutěľ českých konzervatoří, Beethovenův Hradec, Cena Nadace Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Mezinárodní soutěž v německé Schwerinu, Cena Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii atd.).
Zúčastnil se několika mistrovských interpretačních a pedagogických kurzů, například u prof.Michaela Frischenschlagera (Rakousko), prof. Milana Vítka, prof. Jerry Hornera (USA), prof. Kató Havas (Velká Británie) atd.
Od roku 1997 je primáriem Graffova kvarteta, se kterým vystoupil na pódiích koncertních sálu třech světadílů (Evropa, Amerika a Afrika). V roce 1998 založil a od té doby umělecky vede komorní orchestr Ars Collegium, jehož vystoupení se setkala s kladnými ohlasy posluchačů, ale také hudební kritiky.
Spolupracoval s celou řadou významných umělců, například s Igorem Ardaševem(klavír), Michiko Otaki (klavír) Barbarou Mariou Willi (cembalo) atd. V houslovém duu, které nese název DUO LYRIKO účinkuje se svou manželkou Magdalenou Graffovou. Při provádění sólových recitálů spolupracuje s prof. Jiřinou Kolmanovou (klavír). Pořídil také několik nahrávek na CD, pro Český rozhlas, ale i pro další rozhlasové stanice doma i v zámoří.
Jeho repertoár obsahuje skladby od období baroka až po soudobé skladatele. Velký důraz klade na provádění děl českých skladatelů 20. století (V. Novák, L. Janáček, B. Martinů, M. Ištvan, V. Kalabis atd.).
Věnuje se pedagogické činnosti na brněnské konzervatoři.

Více informací naleznete: Z D ECopyright © 2002-2012 GRAFFE QUARTET BRNO; Aktualizováno dne: 3. 3. 2012